Fellesbilde av den norske troppen!
Foto: NVBF
Nok et NEVZA-mesterskap for U17 landslagene er over for denne gang!
De norske guttene tok bronse, mens jentene endte på den litt kjedelige 4.plassen.
Det ble hele 5 kamper for både begge norske lag i Danmark.
Resultatene ble som følger:
RESULTAT JENTER | RESULTAT GUTTER |
Puljekamper: | Puljekamper: |
Norge – Danmark 0-3 (14-25, 20-25, 23-25) | Norge – Island 3-1 (25-16, 25-19, 15-25, 25-13) |
Norge – Island 3-1 (25-16, 20-25, 25-9, 25-14) | Danmark – Norge 3-1 (25-20, 20-25, 25-16, 25-19) |
Kvartfinale: | Kvartfinale: |
Norge – Færøyene 3-0 (25-22, 25-6, 25-15) | Norge – Færøyene 3-0 (25-13, 25-18, 25-14) |
Semifinale: | Semifinale: |
Finland – Norge 0-3 (25-16, 25-17, 25-10) | Finland – Norge 3-0 (25-13, 25-14, 25-22) |
Bronsefinale: | Bronsefinale: |
England – Norge 3-1 (18-25, 25-19, 25-19, 25-21) | England – Norge 1-3 (26-24, 22-25, 14-25, 20-25) |
Sluttranking: | Sluttranking: |
Nr. 1 Finland | Nr. 1 Finland |
Nr. 2 Danmark | Nr. 2 Danmark |
Nr. 3 England | Nr. 3 Norge |
Nr. 4 Norge | Nr. 4. England |
Nr. 5 Island | Nr. 5 Island |
Nr. 6 Færøyene | Nr. 6 Færøyene |
Årets NEVZA-mesterskap var også kvalifiseringsrunde 1 til EM U18 i 20024 og dermed var det knyttet ekstra stor spenning til hvilke lag som ville gå videre i EM.
Vinneren av NEVZA går direkte til finalen i EM, mens lag nr. 2 og nr. 3. går til 2.runde i EM, som spilles i løpet av våren 2024.
Etter at 3.plassen var sikret var det derfor stor stemning hos de norske gutta, som nå altså skal spille 2.runde. Hvor, mot hvem og tidspunkt blir klart så snart alle kvalifiseringsrundene er ferdigspilt. I EM-finalen møtes 16 lag og mesterskapet arrangeres i Bulgaria 10.-21.juli 2024.
Med tap i bronsefinalen er dessverre EM-eventyret over for de norske jentene for denne gang.
Følgende utøvere var med i årets mesterskap: NORGE U17 JENTER NORGE U17 GUTTER Birte Langvatn Krumsvik, KFUM Volda Volleyball Albert Espeland, Haugesund VBK KFUM KFUM Cathrine Eikeland Hjeltnes, KFUM Volda Volleyball Anders Juvik, Gneist IL Hermine Fossmark, Randaberg IL David Stenberg, Kvernbit IL Julia Kloster, Haugesund VBK – KFUK KFUM Eirik Eri Utne, TIF Viking Lilli Tuften Aksnes-Øystese, Strand-Ulv IL Filip Karlsen Klo, BK Tromsø Maja Viland Søreng, Haugesund VBK – KFUK KFUM Håvard Bernseter Keilen, KFUM Volda Volleyball Nora Margrethe Halgunset, Koll IL Johannes Ringøen, Kristiansand Sandvolleyballklubb Norunn Westersjø, KFUM Stavanger Magnus Widding, Austrått IL Selma Engesæth Otterdal, Koll IL Mathias Lønning, Sandnes VBK Stine Fausk Finholth, Finstad SK Noa Damjan Cakic-Kristoffersen, BK Tromsø Tiril Våg Skjold, Vindafjord IL Oskar Gabrielsen, BK Tromsø Zara Iva Vaigafa, KFUM Stavanger Thomas Roness, Vikersund IF Hovedtrener: Hazel M. Perrens Hovedtrener: Harry Fagervold Ass.trener: Bjørn Sunde Ass.trener: Nils Edvin Numme Team Manager: Beate Sødal Team Manager: Beate Sødal
Norske dommere i mesterskapet:
Vegard Buset og Svein Gunnar Bolstad.
Uten norske lag i finalen var det duket for norske dommere; Vegard fikk æren av å være 1.dommer i guttefinalen mens Svein Gunnar var 2.dommer i jentefinalen! Vel blåst til begge!
Svein Gunnar Bolstad & Vegard Buset
Foto: NVBF